Twitter jest jednym z serwisów społecznościowych z ogromnym potencjałem. Często określany jest jako miejsce, które spełnia funkcję mikrobloga, a więc przestrzeni, w której swobodnie możemy publikować wpisy, które kwalifikowały by się również jako treści blogowe. A mimo to, prowadzenie takiego profilu jest łatwiejsze od zakładania własnej strony czy też klasycznego bloga. Czym mogą być zatem publikowane treści? Mogą to być nasze przemyślenia, krótkie artykuły czy też mogą to być wpisy bezpośrednio nawiązujące do naszych zainteresowań. Zakładając konto w ramach tego serwisu, od razu mamy dostęp do możliwości promowania profilu. Jest to więc trochę inaczej zorganizowane niż np. w przypadku Facebooka, gdzie mamy do czynienia z rozróżnieniem profilu prywatnego oraz firmowego. Promocję w ramach Twittera może więc rozpocząć każdy twórca, który chciałby spopularyzować swój profil. Co istotne, reklama na Twitterze również może być targetowana, a więc możemy zdefiniować, do jakich odbiorców najbardziej chcielibyśmy dotrzeć i na jakich zależy nam najmocniej. Jeśli jednak będziemy chcieli podjąć się korzystania z płatnej promocji, kreowanie takiej kampanii jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez anglojęzyczny kreator, na co warto jest być przygotowanym.
Warto promować poszczególne posty
Oczywiście, zanim zabierzemy się za kwestię kreowania kampanii, najpierw trzeba popracować nad samym profilem, a także nad tym, aby zamieszczane na nim treści faktycznie były interesujące dla czytelnika. Powinniśmy więc wyjść z założenia, że żeby w ogóle zacząć promowanie profilu- powinien on mieć jakąś wartość. Przygotowanie testowej kampanii, która na początek będzie promowała jeden, wybrany post wcale nie jest trudne i trwa dosłownie kilka chwil. Promowanie postu można targetować poprzez określenie lokalizacji w jakiej ma być post wyświetlany, języka, a także słów kluczowych czy też zainteresowań użytkowników. Puszczając kampanię testową bardzo szybko otrzymamy odpowiedź zwrotną w formie statystyk, co do tego, jaka była efektywność naszych działań.
Dowiedz się także jak założyć konto na twitterze.
Jakie statystyki możemy poddać analizie?
Otrzymamy dokładne dane odnośnie ilości wyświetleń oraz na temat tego, które wyświetlenia zostały sprowokowane przez promowanie posta, a które pojawił się w sposób naturalny. Dowiemy się ile zostało wykonanych interakcji, np. takich jak kliknięcie linku, rozwinięcie posta, kliknięcie profilu czy polubienie posta. Kiedy już wykorzystamy budżet testowy i otrzymamy interesujące nas statystyki, będziemy mogli podjąć decyzję o tym, czy chcemy dalej promować posta, czy może zaczniemy reklamować jakiś inny wpis. Tak naprawdę, wystarczy już budżet około 30-40 zł na jeden taki wpis, aby naprawdę zebrać dobre statystyki i znacznie zwiększyć zasięgi odbiorców. Uznaje się, że jeśli chodzi o potrzebny budżet reklamowy, stawki oraz to, ile można dzięki takiej reklamie zyskać, Twitter jest bardzo konkurencyjny w stosunku do Facebooka. Na pewno jest więc to serwis godny uwagi, z którym możemy się zaznajomić już teraz.