Kampania reklamowa na portalu Linkedin jest jednym z przykładów kampanii efektywnościowej, czyli tej z gatunki CPC- click per cost. Oznacza to mniej więcej tyle, że wprowadzając do systemu pewien budżet- możemy mieć pewność, że zostanie on odpowiednio rozdysponowany, a my szybko będziemy mogli poddać analizie związane z tym statystyki. Sam system reklamowy oraz panel, który umożliwia tworzenie reklam jest tak naprawdę bardzo zbliżony do tego, jakim dysponujemy w ramach portalu Facebook. Z pewnością więc znacznie łatwiej będzie nam wystartować, jeśli już kiedyś mieliśmy do czynienia z takim tworzeniem kampanii. Pytanie tylko, czy reklama na Linkedin ma sens i kiedy faktycznie może przynieść firmy sensowne korzyści.
Linkedin pomoże w poszukiwaniu nowych kontaktów
Reklama na tym portalu przede wszystkim ma tę ogromną zaletę, że pozwala rozwijać posiadaną sieć kontaktów. W taki sposób łatwiej może być nam nawiązać współpracę z kontrahentami lub wejść we wspólną realizację jakiegoś zlecenia z firmą, która tak jak my chce się rozwijać w branży. Nawiązywanie nowych relacji jest więc bardzo istotne i skłania właścicieli firm właśnie do tego typu promocji. Drugą korzyścią generowania takich reklam jest promocja firmy- zarówno u potencjalnych pracowników jak i w stosunku do innych firm działających na rynku. Płatna reklama pozwala też na zwiększenie ruchu na docelowej stronie internetowej firmy, co potem można sprawdzić i poddać analizie oceniając to, jak zwiększyła się miesięczna liczba użytkowników wchodzących na stronę bezpośrednio z portalu Linkedin.
Pamiętajmy, że portal Linkedin jest bardzo popularny i często wykorzystywany w świecie biznesu. Dobrze jest jednak wiedzieć, że już na początku tworzenia kampanii system poprosi nas o zdefiniowanie celu naszego działania. Będziemy mieć do wyboru trzy główne możliwości stworzenia projektu:
- Kampanię zorientowaną na kształtowanie świadomości istnienia marki na rynku.
- Kampanię zorientowaną na wzbudzenie zainteresowania, czyli zwiększenie docelowo ilości wizyt w witrynie, interakcji lub wyświetleń wideo.
- Kampanię zorientowaną na konwersję, a więc chociażby na generowanie nowych zleceń czy konkretnych zakupów w ramach witryny lub sklepu.
Reklamę na portalu można targetować
Można więc dość precyzyjnie określić, dla kogo chcielibyśmy generować nasz przekaz reklamowy. Wszystkie parametry odnośnie wyświetlania reklam można ustawić już na starcie, podczas tworzenia kampanii. Możemy więc wybrać kraj, w którym reklamy będą wyświetlane, język, wielkość firm, jakim ma się wyświetlać reklama, a także można dopasować ją do ukończonej przez użytkowników szkoły, zajmowanego stanowiska, umiejętności, czy też szczebla, na jakim obecnie znajdują się w firmie. Dodatkowo, istotnymi zmiennymi demograficznymi może być płeć, a także wiek. Jak więc widać, system daje nam wiele możliwości, kluczowe jest więc opracowanie strategii reklamowej, określenie dystansu czasowego na przebieg kampanii, przeznaczenie na ten cel konkretnego budżetu, a następnie wyznaczenie sobie celów, jakie naszym zdaniem najlepiej byłoby osiągnąć poprzez kampanię.