Media społecznościowe- potencjał dla Twojej firmy

  • by
media społecznościowe

Wielu przedsiębiorców nie docenia ogromnego potencjału, jaki drzemie w mediach społecznościowych. Tymczasem, realizowane tutaj kampanie mogą przynieść firmie ogromne zyski, ale oczywiście pod warunkiem, że są w odpowiedni sposób projektowane i prowadzone. Odpowiednia agencja social media projektuje kampanie tak, aby w odpowiednim dystansie czasu możliwe były do zrealizowania konkretne, wcześniej zdefiniowane cele. Wszystko to sprawia, że kampania jest ujęta w określone ramy, a budżet nie ulega rozmyciu- można go kontrolować, tak jak i można sprawdzać na bieżąco wszelkie statystyki mówiące o tym, jak kampania jest efektywna.

Siedzenie na Facebooku” i kampanie w mediach społecznościowych

Popularne określenie „siedzenia na Facebooku” dotyczy jednak czegoś zupełnie innego niż zakłada reklama w mediach społecznościowych. Chociaż trzeba też przyznać, że nie wszystkie firmy chcą kampanii planowanych z rozmachem, rozpisanym projektem, harmonogramem i konkretnymi celami do zrealizowania. Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że absolutnie wystarczające jest założenie na Facebooku czy też Instagramie strony firmy wraz z dodawaniem kilku postów w miesiącu o charakterze informacyjnym. Trudno się dziwić, że taka „obecność w mediach społecznościowych” pełni raczej funkcje wizytówki niż narzędzia do pomnażania zysków. Na solidnie zaprojektowaną kampanię trzeba mieć budżet i trzeba być świadomym tego, że jej realizacja musi być zaplanowana na dłuższy czas.

Projekt kampanii pozwala doskonale ustawić jej parametry

O tym, w jaki sposób wykorzystamy media społecznościowe do własnych celów zadecydujemy my sami. Pierwszą rzeczą jest wybór odpowiedniej agencji, która zajmie się kampanią. W takiej agencji pracują specjaliści zarówno od content marketingu jak i od grafiki, marketingowcy oraz osoby, które mają doświadczenie w social media. Chociażby agencja może zaoferować nam rozpisanie projektu kampanii i wcielenie jej w życie, co wymaga sporego wysiłku i regularnej pracy w ramach danego portalu społecznościowego. Projekt powinien zawierać zdefiniowane persony, a więc opisywać cechy charakterystyczne odbiorców kampanii, na których zależy nam najbardziej. Wiedząc do jakich grup użytkowników będziemy chcieli dotrzeć będzie nam znacznie łatwiej układać konkretne komunikaty i treści, a nawet dostosowywać język postów. Skuteczność kampanii można monitorować chociażby przez wzrost ruchu na stronie internetowej firmy, w szczególności jeśli podejmiemy się analizy pozyskiwanych użytkowników przez kanał z mediów społecznościowych. Taką analizę umożliwia na przykład Google Analytics. Pobieżnymi statystykami mogą być te, które obserwuje się bezpośrednio na danym portalu społecznościowym. Mogą one dotyczyć zasięgu postów, liczby polubień czy zaangażowania odbiorców. Tak czy inaczej, monitoring efektywności kampanii jest jedną z najistotniejszych rzeczy, która pozwala nie mieć takiego poczucia, że pieniądze z budżetu są po prostu marnowane.